Hlášení z mise – RSAO 2023 – APEX

19. - 21. května 2023
Lucka 'Čolíto' Bauerová, Tomáš 'Grep' Čáp
všechno

O uplynulém víkendu se část naší jednotky účastnila tradiční akce - Republikové setkání pionýrských airsoftových oddílů.
Za oddíl se nás sešlo šest statečných (Ríša, Tom, Luky, Adam, Grep a Čolíto) Tentokrát jsme vyrazili na pomoc republice ARTEON kde zuřily boje mezi místní pravidelnou armádou (červení - Sokoli - PS Dravci) a rebely (modří). Jednotky rebelů byly složeny: Branný Oddíl SOSNA-FOX (Pionýrská skupina SOSNA Praha 8), O.P.A.T. (Pionýrská skupina Prácheň Horažďovice), Oddíl Highlander 3rd (PS Kamarád- Jihlava) a 301. Pionýrská (Pionýrská skupiny Mír Domažlice).
Po příjezdu v pátek nás čekalo obvyklé ubytování, seznámení se se základnou, vybalení, kontrola výstroje a výzbroje. Dále také otestování zbraní na zřízené střelnici. Po večeři se velitelé oddílů účastnili brífinku k nadcházejícím misím, aby mohli předat informace svým jednotkám a naplánovat postup. Poté už jen rychle na kutě.
V sobotu měly obě jednotky za úkol dobít základny nepřítele, jelikož se zde nacházely mapy s vyznačením důležitých energetických uzlů. Obě strany však bojovaly udatně a tak dopolední část mise neměla vítěze. Po rychlém obědě (výtečné rizoto) a oddechu přešly obě strany k plnění druhého úkolu. Bylo potřeba najít, obsadit a udržet (hodinu) energetické uzly. Jelikož však ani jedna strana nezískala mapu kam se vydat, první část hry se nesla spíše v duchu hledání. Nakonec byly však všechny uzly objeveny. O některé uzly se vedly velmi kruté bitvy, jiné zůstaly vůči bitvám více "skryté", takže to měly jednotky jež je obsadily jednodušší. Někteří bojovali tak udatně, že během hry ztratili podrážku (žejo Ríšo) 😀
Po návratu na základnu proběhla rychlá svačinka (polévka) a čekala nás poslední část programu pro sobotu. Z každého oddílu byly rovnoměrně namíchány pětičlenné hlídky jež měly za úkol obejít stanoviště s úkoly v okolí základny. Některé úkoly byly náročnější (stavebnice) jiné méně, a některé vyžadovaly jen se pořádně zamyslet a dobře zkoordinovat (lyže, mina). Žádná hlídka však nevzdala jediný úkol.
K večeři nás čekaly špagety a poté byl volný program. Někteří poseděli u ohně a sdíleli zážitky, jiní se rozhodli pro vybíjenou s lightsticky. Po brífinku vedoucích k poslední bitvě už nezbývalo než jít rychle na kutě, budíček byl poměrně brzo.
V neděli se obě strany vydaly k poslední bitvě. Jelikož už docházela munice i lidské zdroje, dopolední mise byla omezena životy a byla povolena střelba pouze jednotlivými ranami. Jelikož červení (armáda) předchozího dne získala o jeden uzel více (3 uzly, modří pouze 2) měli nárok na 30 životů do hry navíc. Modří měli pouze 20. Každý hráč zároveň měl v základu dva životy. Ač by se mohlo zdát, že červení jsou jasným favoritem vzhledem k převaze životů, modří se nevzdali a pustili se do boje velmi sveřepě. Bojovalo se doslova o každý metr zatlačení soupeře a každý zásah a vyřazení protihráče se počítalo. V této misi si vedli lépe modří (rebelové). Ať žije chaos 😀
Po návratu na základnu nás čekal závěrečný nástup, poděkování organizátorům, vyhlášení nejlepší jednotek a každý si odvezl drobnou upomínku (Píšťalková pomsta).

Vzhledem k velmi vyrovnanému výkonu obou stran nemá tento konflikt jednoznačného vítěze a není vyloučeno, že bude republika Arteon opět v budoucnu potřebovat naši pomoc.

Ještě jednou za Branný Oddíl SOSNA-FOX děkujeme všem organizátorům akce! Příští rok jedeme znova!